Již deset dní je elektrárna Opatovice bez dodávek uhlí

Společnost Czech Coal bude elektrárně v Opatovicích dodávat uhlí na výrobu tepla a teplé vody za původní ceny, až elektrárna vyčíslí, kolik jej potřebuje. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti pro ČTK. Elektrárna již deset dní nedostává žádné palivo, firma Czech Coal jí vypověděla dlouhodobou smlouvu. Elektrárna ale trvá na tom, že původní kontrakt je stále platný.

"Už dvakrát jsme Czech Coal vyzvali, aby dodrželi původní smlouvu v plném objemu, podle nás je platná a byla vypovězena neoprávněně. Proto jsme ani neuváděli množství uhlí potřebné na výrobu tepla a teplé vody," řekl ČTK mluvčí společnosti Elektrárny Opatovice (EOP) Petr Zadák.

Elektrárna má zatím zásoby zhruba na tři měsíce provozu. Podle Zadáka lze technologicky oddělit výrobu tepla a elektrické energie, a snížit tak spotřebu paliva. O situaci v elektrárně jednala bezpečnostní rada kraje. Apelovala na EOP, aby hledala cesty k překonání složité situace a pověřila hejtmana, aby vedení společnosti Czech Coal vyzval k urychlenému řešení celého problému.
 
Mezi společností Elektrárny Opatovice (EOP) a těžařskou společností Czech Coal se rozhořel obchodní spor. Firma Czech Coal vypovězení smlouvy na dodávky uhlí do elektrárny zdůvodnila tím, že majitel elektrárny, Energetický a průmyslový holding (EPH), firmě Czech Coal dluží 500 milionů korun. Opatovice i EPH naopak tvrdí, že všechny dodávky uhlí řádně a včas hradí. EOP má s Czech Coal uzavřenou smlouvu z roku 2002, která měla trvat do roku 2015.
 
Elektrárna v Opatovicích zásobuje teplem a teplou vodou přes 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Společnost také v regionu dodává teplo institucím či průmyslovým objektům. Ročně elektrárna spálí přes milion tun hnědého uhlí.
 
Podle Zadáka výpadek dodávek uhlí ohrožuje rovněž dodávky elektřiny v regionu. "Výrazné snížení dodávek elektřiny nebo odstavení elektrárny může vést k zásadní změně provozu a bohužel následně i k potenciálně vážným problémům v regionální distribuční soustavě," uvedl mluvčí.
 
zdroj: ČTK