Hrad Svojanov láká na výstavu 144 papírových modelů staveb

Výstavu 144 papírových modelů historických staveb nabízí návštěvníkům hrad Svojanov na Svitavsku. Umístěny jsou v podkroví domu zbrojnošů. Na hrad za nimi míří lidé z celé republiky, řekl ČTK kastelán Miloš Dempír.

"Spousta návštěvníků k nám jezdí speciálně kvůli této výstavě. Jsou to modeláři nebo fandové historických památek, kteří si mohou zmenšené stavby prohlédnout z ptačí perspektivy," uvedl kastelán.
 
K nejzajímavějším exponátům patří model samotného hradu Svojanov. Představuje současnou podobu hradu po dokončení celkové rekonstrukce. Mezi další dominanty výstavy patří model zámku v Pardubicích, zámků Žleby, Hrádek u Nechanic, Červená Lhota nebo hradů Karlštejn či Rožmberk. Ve sbírce jsou zastoupeny i další historické stavby, kostely, rotundy, rozhledny, městské věže či lidové stavby. Vystavené modely pocházejí převážně ze sbírek tří autorů, Petra Baldy, Milana Bartoše a Miloše Drábka. Bartoš je autorem modelu Svojanova, jehož vystřihovací verze bude brzy vydána i k prodeji. Výstava potrvá do konce října.
 
V sobotu 6. července měl hrad absolutně nejvyšší rekord v denní návštěvnosti. Na Královské slavnosti přišlo 1559 návštěvníků. První půlrok ale tak výjimečný nebyl, kvůli špatnému počasí přišlo 12.409 lidí, o 720 méně než vloni. Ročně hrad navštíví přes 40.000 lidí.
 
Hrad nabízí tři prohlídkové okruhy, dva interiérové a jeden venkovní. Původně se jmenoval Fürstenberg, založil jej Přemysl Otakar II. v polovině 13. století, aby ochraňoval obchodní stezku mezi Litomyšlí a Brnem. Ceněný dům zbrojnošů nechal postavit někdy po roce 1471 Ješek Svojanovský z Boskovic. Hrad patří k nejnavštěvovanějším památkám v kraji.
 
Hrad je od roku 1910 ve vlastnictví města Poličky. V roce 1952 byl znárodněn a o 40 let později opět v restituci navrácen. Za posledních sedm let investovalo město do jeho oprav zhruba 45 milionů korun. Největší část peněz pocházela z dotace Evropské unie, sama Polička vložila do rekonstrukce zhruba 12 milionů korun.
 
zdroj: ČTK