Holubovo muzeum se otevře v nové podobě

Počátkem května se po rok a půl trvající rekonstrukci znovu otevře Africké muzeum Emila Holuba v Holicích na Pardubicku. Novou expozici navrhl architekt a divadelník David Vávra. Proti původní muzeálně strnulé, byť s cennými exponáty, bude podstatně působivější a na úrovni doby, řekl novinářům Vítězslav Vondrouš, místostarosta Holic a bývalý ředitel Kulturního domu, který muzeum provozuje.

"Vytvořili jsme multimediální prostor, kde je vesnička, savana, funkční Viktoriiny vodopády, kde poteče voda, ozvučení, osvětlení, africká hudba. Budou tam létat ptáci, skákat ryby. Je to hlavně o pocitech," uvedl Vondrouš.

Centrální prostor muzea bude nyní otevřený, obklopovat jej budou kóje, v nichž budou představeny jednotlivé etapy z cest a života známého cestovatele. Opomenuti nebudou ani Holubovi následovníci, cestovatelé Bedřich Machulka a Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Zajímavostí bude i krátký film o Holubovi scenáristů a režisérů Milana Šteindlera a Martina Koppa. Ve snímku ožijí i kresby z Holubových cestopisů.
 
Nejčastěji muzeum navštěvují školní výpravy a rodiny. Pro děti budou připraveny programy, dětský koutek, venku stojí africká vesnička na hraní.
 
Holický rodák Emil Holub (1847 - 1902) je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let. Jeho muzeum ve městě vzniklo v roce 1966, základem mu byly rozsáhlé sbírky a předměty z pozůstalosti, které mu věnovala Holubova manželka Růžena.
 
Rekonstrukce expozice stála Holice zhruba 21 milionů korun, z toho 19,5 milionu korun pocházelo z evropské dotace. Pro veřejnost se muzeum otevře 3. května.
 
zdroj: ČTK