Hejtman Pardubického kraje nesouhlasí s rušením poboček pošty

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) nesouhlasí s uvažovaným dalším rušením poboček České pošty v kraji. Poslal ministrovi vnitra a generálnímu řediteli České pošty dopisy, v nichž je vyzval, aby záměr upřesnili a znovu zvážili. Podle včerejší Mladé fronty Dnes hodlá Česká pošta v Pardubickém kraji letos zrušit 25 poboček. 

Podle Netolického Česká pošta rušení poboček v médiích bagatelizuje jako marginální akci, ale obce i veřejnost je odmítají. "Domnívám se, že mobilní obslužná místa či různé formy franšízy roli poštovních poboček nejsou schopny dostatečně nahradit," uvedl hejtman. Omezení poštovních poboček by podle něj vážným způsobem ohrozilo dostupnost poštovních služeb pro obyvatele postižených oblastí. 

Upozornil také, že Česká pošta podmiňuje zachování svých poboček v obcích získáním výhod. Mnohde totiž pošty už dnes sídlí v budovách obecních úřadů téměř zdarma. "Zastupitelstva obcí jsou vyzývána k porušování elementárních principů pro poskytování takzvané veřejné podpory ve prospěch jednoho soutěžitele v plně liberalizovaném prostředí," napsal hejtman. 
    
Česká pošta seznam poboček, o jejichž zrušení letos uvažuje, sestavila a chce jej projednat se starosty. "Neznamená to, že by se naše služby ztratily. Jen v místech, kde je po nich minimální poptávka, se změní jejich forma. Zřídí se například výdejní místo, část služeb obstará mobilní služba," řekl ČTK ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac. 
 
zdroj: ČTK