Firma Mach drůbež chce v Boršově a Křenově rozšířit chovy

Drůbežářská firma Mach drůbež Litomyšl plánuje výstavbu dalších hal ve svých chovech v Boršově a Křenově na Svitavsku. Kapacita těchto zařízení by se tím zvýšila o více než polovinu. ČTK to zjistila z oznámení záměru pro posouzení vlivů na životní prostředí EIA.

V Boršově se chovají slepice masného hybridu pro produkci násadových vajec. Výstavbou dvou nových hal by se měla kapacita zvětšit ze současných 38.350 kusů drůbeže na 58.350 kusů, tedy o 52 procent. V Křenově mají vzniknout další dvě haly, díky nimž kapacita 32.750 nosnic naroste o 61 procent na 52.750 kusů.

Předseda představenstva společnosti Jiří Mach ČTK rozhovor odmítl. Podle internetových stránek firmy má drůbežárna kromě Boršova a Křenova další dvě desítky chovů převážně v Pardubickém kraji, na Slovensku pak farmy v Budmericích a Časté. Celková kapacita odchovů v roce 2007 činila 1,25 milionu kusů, kapacita rodičovských chovů více než milion kusů a líhní jednodenních kuřat 155 milionů kusů. Novější údaje nejsou k dispozici.
 
Loni společnost podle účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin vytvořila hrubý zisk 41 milionů korun, rok předtím 157 milionů korun. Pracovalo v ní 232 zaměstnanců. Podle výroční zprávy bude v dalších letech produkovat jednodenní kuřata pro trh v Česku, Slovensku, Polsku, Rakousku, Ukrajině a Rumunsku. Kromě toho bude do zahraničí prodávat násadová vejce. Společnost vlastní tři akcionáři, Jiří Mach, Richard Mach a Jaroslav Mach.
 
V roce 2007 postihla dva chovy firmy v Netřebech a Kosoříně na Orlickoústecku nákaza ptačí chřipky. Veterináři rozhodli o usmrcení asi 70.000 kusů drůbeže.
 
zdroj: ČTK