Favoritkou pardubické je Orphee des Blins, Váňa hovoří o derniéře

Jedenáctiletá hnědka Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem je hlavní favoritkou 123. Velké pardubické. Slavná steeplechase odstartuje v neděli v 16:30, směr Taxisův příkop vyrazí jednadvacet koní a mezi nimi možná naposledy osminásobný vítěz tohoto dostihu Josef Váňa v sedle Tiumena. 

Orphee des Blins loni všechny šokovala. S kurzem 55:1 soupeře drtivým tempem uhnala a jasně vyhrála stylem start-cíl. Formu potvrdila i letos a oba své starty v Pardubicích proměnila ve vítězství. "Věřím, že stejně si povede i v neděli. Obavy před Velkou nemám," řekl Faltejsek, který do Pardubic přiletí z Francie. 
    
Letos vypsali bookmakeři na Orphee des Blins nejnižší kurz 2,5:1. Do trojice hlavních favoritů patří Trezor s žokejem Josefem Bartošem a trojnásobný vítěz Tiumen s Váňou, který týden po pardubické oslaví 61. narozeniny. 
    
"Budu spokojen do třetího místa, to je ve Velké skvělý výsledek pro žokeje i realizační tým. Pokud budeme lepší, tak je to o štěstí," řekl Bartoš, vítěz Velké pardubické v roce 2006 s Decent Fellowem a se Sixteen z roku 2008. 
    
Největší pozornost je samozřejmě upřena na Váňu. Zkušený žokej v přípravném dostihu spadl a vyhlásil, že po letošní Velké skončí. "No, mám to takhle v plánu," řekl deníku Sport, ale o konci kariéry mluví víceméně deset let. Proto ani nyní není stoprocentně jistý, že to tak bude. "Uvidíme. Ale rozum velí: Stačí!" dodal. 
    
Majitel Tiumena Ivo Köhler doufá v umístění do pátého místa a přeje si, aby se koni ani žokejovi v dostihu dlouhém 6900 metrů nic nestalo. "Máme šanci bojovat i o vítězství, ale Tiumen ani pan Váňa nemusejí nic dokazovat," řekl Köhler. 
    
Na startu letošní Velké pardubické budou tři irští koně a britský Shalimar Fromentro, který má zkušenosti z krosů a má mít největší šance uspět. 
    
Trojici irských koní přivezl trenér Enda Bolger, jehož největším úspěchem v Pardubicích je druhé místo Risk Of Thundera z roku 1999. Letos na dostih připravil Freneys Well, Zest For Life a Mount Sion. "Jsou to vesměs koně, kteří nemají takovou třídu jako loňská vítězka anebo svého času náš Risk Of Thunder, ten byl lepší než tihle tři. Ale to vůbec neznamená, že bychom jeli do Pardubic bez šancí, když jedeme takhle daleko, určitě chceme uspět," řekl serveru Dostihový svět. 
    
Ze zahraničních žokejů přijede například předloňský vítěz Zlatého poháru z Cheltenhamu Waley Cohen (Zest For Life) a vítěz liverpoolské Velké národní Liam Treadwell, který loni neuspěl s Trezorem a letos povede Sešlost. Kontroverzní je výjimka pro mladého britského žokeje Freddieho Mitchella (Cantridara). 
    
Dotace 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se oproti předchozím ročníkům zvedla o 200 tisíc korun na pět milionů. Vítěz vydělá majiteli dva miliony korun. Na Velké pardubické se nevyplácí pět, ale sedm nejlepších koní. 
    
V neděli je před Velkou pardubickou na pořadu dalších sedm dostihů. Víkendový program odstartuje už v sobotu, kdy se běží rovněž sedm dostihů. 
    
Kurzy na vítěze 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou (čtyři dny před startem): 
    
2,5:1 - Orphee des Blins (ž. Faltejsek), 
3,5:1 - Trezor (ž. Bartoš), 
4,5:1 - Tiumen (ž. Váňa st.), 
12:1 - Budapest (ž. Váňa ml.), Klaus (ž. Myška), Shalimar Fromentro (De Chitray), Broker (ž. Boyer), 
13:1 - Mount Sion (ž. McLernon), 
20:1 - Zest For Life (am. Waley-Cohen), 
25:1 - Al Jaz (Sovka), Tropic de Brion (Dragon), Freneys Well (Ferris), Nikas (ž. Andrés), 
50:1 - Tomis (Velek), Peintre Abstrait (Matuský), Kasim (ž. Novák), 
100:1 - Cantridara (am. Mitchell), Status Quo (ž. Stromský), Speranza (ž. Kašný), Bodyguard (ž. Brečka), Sešlost (ž. Treadwell).
 
zdroj: ČTK