Expozice historických kočárů v Kladrubech

V nové sezoně rozšíří Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem svou expozici historických kočárů. Získal pro ni i některé vzácné exponáty z církevních nebo státních sbírek. ČTK to řekl ředitel hřebčína Jan Höck.

"Máme zapůjčeno několik kočárů z pražského arcibiskupství, jeden je opravdu krásný a exkluzivní. Další jsme získali z Poštovního muzea, Národního technického muzea a Národního muzea," uvedl Höck. Návštěvníci se budou moci také svézt velkým poštovním kočárem.

Hřebčín má v majetku několik dalších kočárů. Jedním z nejcennějších je kočár, který v 19. století používal královéhradecký biskup Karel Boromejský Hanl. Slavnostní vůz starý zhruba 140 let byl určen pro vysokou šlechtu a býval tažen čtyřspřežím. Další zajímavostí je prezidentský kočár, který používal Tomáš G. Masaryk. Celkem by mělo být vystaveno asi 15 kočárů, mimo to sbírka obsahuje několikery saně, do nichž se zapřahali koně.

Expozice by měla v budoucnu získat důstojné umístění v nové kočárovně, kterou chce hřebčín opravit společně s velkou částí historického areálu, na rekonstrukce chce získat dotaci až 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Kladrubský hřebčín se chovem koní zabývá už přes 400 let. Své počátky datuje do roku 1579, kdy mu císař Rudolf II. udělil statut císařského dvorního hřebčína. Od roku 2007 je díky chovu starokladrubských koní vyšlechtěných z koní starošpanělských kandidátem na prestižní seznam UNESCO.

zdroj: ČTK