Epidemie příušnic v Pardubickém kraji

V Pardubickém kraji vypukla epidemie příušnic. Během ledna podle údajů Krajské hygienické stanice onemocnělo touto nemocí asi 170 lidí, nejvíce na Pardubicku a Chrudimsku. ČTK to řekla vedoucí protiepidemického odboru Olga Hégrová. Objevují se i u očkovaných.

"Nárůst nemocných je opravdu velký. V minulém roce byly v prvním pololetí pouze jednotky případů, nyní je nemocných asi 170. Tento údaj přitom může být pouze špičkou ledovce, protože někteří lidé nejdou k lékaři," řekla Hégrová.

Nejvíce nemocných je na Pardubicku, kde hygienici registrují asi 80 nemocných, na Chrudimsku onemocnělo asi 60 lidí, na Orlickoústecku 20 a na Svitavsku deset lidí. Celkem je to 170 případů příušnic za jeden měsíc. V roce 2010 přitom hygienici registrovali celkem 220 případů, nárůst nastal na konci roku.

"Proti příušnicím by populace měla být očkovaná. Jsou dva důvody, proč se nemoc objevuje i přes to - buď přestala vakcína po nějaké době od očkování účinkovat, nebo se změnil virus jako takový. To je nyní předmětem výzkumu," řekla Hégrová a dodala, že se příušnice objevují u očkovaných i neočkovaných lidí.

Epidemie nemoci se podle Hégrové postupně šíří celou republikou. Začala u sportovních týmů a jiných větších kolektivů lidí. Vzhledem k tomu, že se nemoc šíří kapénkovou infekcí, rozšiřuje se snadno, a to zejména na místech, kde je mnoho lidí, jako jsou školy, sportovní utkání nebo městská hromadná doprava.

Největší výskyt epidemiologové zaznamenávají u věkové skupiny pět až devět a 20 - 25 let. Nemoc mívá obvykle lehký průběh, nemocný má otok jedné nebo obou příušních žláz a teplotu. Někdy ale nastanou komplikace a nemoc může způsobit zánět mozku, slinivky břišní nebo varlat. Nemocní s těžším průběhem nemoci jsou hospitalizováni na pardubickém infekčním oddělení.

zdroj: ČTK