Epidemie příušnic v Pardubickém kraji pokračuje

V Pardubickém kraji pokračuje epidemie příušnic, nakažených stále přibývá. Od začátku letošního roku epidemiologové evidují 420 nemocných. V roce 2011 hygienici registrovali celkem 220 případů, nárůst nastal až na konci roku. ČTK o tom informovala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

"Nemocných stále přibývá. Nejvíce jich evidujeme na Pardubicku a Chrudimsku, v poslední době přibývá nakažených i na Orlickoústecku. Tam přibývá každý týden průměrně 20 nemocných. Na Svitavsku je zatím relativní klid, přibývá tam asi pět nemocných týdně," uvedla Hégrová.

Podle epidemiologů jsou nákazou nejvíce postiženy mladí lidé narození v letech 1996 a 1995. Komplikovanější případy se objevují, není jich ale příliš velké množství.

Proti příušnicím by populace měla být očkovaná. Podle Hégrové jsou dva důvody, proč se nemoc objevuje i přes to - buď přestala vakcína po nějaké době od očkování účinkovat, nebo se změnil virus jako takový. To je teď předmětem výzkumu. Příušnice se podle epidemioložky objevují u očkovaných i neočkovaných lidí.

Epidemie nemoci se postupně šíří celou zemí. Začala u sportovních týmů a jiných větších kolektivů lidí. Vzhledem k tomu, že se nemoc šíří kapénkovou infekcí, rozšiřuje se snadno, a to zejména na místech, kde je mnoho lidí, jako jsou školy, sportovní utkání nebo městská hromadná doprava.

Nemoc mívá obvykle lehký průběh, nemocný má otok jedné nebo obou příušních žláz a teplotu. Někdy ale nastanou komplikace a nemoc může způsobit zánět mozku, slinivky břišní nebo varlat. Nemocní s těžším průběhem nemoci jsou hospitalizováni na pardubickém infekčním oddělení.

zdroj: ČTK