Elac Concentro S 503: nejmladší z urozeného rodu

Reprosoustavy Elac Concentro ztělesňují to nejlepší jak z pohledu provedení, tak i zvukových vlastností a jsou určeny pro nejnáročnější uživatele a posluchače. Výrobce do nich promítá téměř stoleté zkušenosti z oblasti audiotechniky. Nový model Elac Concentro S 503 je první regálovou reprosoustavou stejnojmenné řady a díky preciznímu provedení, použitým technologiím a materiálům nabízí špičkový zvuk. 

Elac Concentro S je synonymem pro spojení řemeslného umu, pokročilé techniky, odvážného designu a věrné reprodukce zvuku. Vzhled nového modelu Concentro S 503 je zcela v souladu s rodinou reprosoustav Concentro S a Elac na něm demonstruje 95 let zkušeností z oboru akustky. Dozadu nakloněná skříň ozvučnice působí přirozeně a harmonicky. Silnou vazbu s prostorem tvoří šikmina horní plochy společně s elegantním lichoběžníkovým půdorysem a mizejícími bočnicemi. Hodnotné zpracování umocňuje hluboce lesklý černý nebo bílý lak. Luxusní variantou je provedení v pravé ořechové dýze.

Estetika je důležitá, ale reprosoustavy jsou hlavně o zvuku. Concentro S 503 je spojením obou aspektů do jednoho harmonického celku. Tvar skříně ozvučnice je důmyslně navržen tak, aby byl v souladu s potřebami použitých reproduktorů a s vnějším prostředím zároveň. Klíčová je do prostoru vystupující zaoblená čelní plocha ozvučnice, která přispívá k účinnému rozptýlení zvukových vln. Na ozvučnici nenajdete dvě rovnoběžné stěny, což pomáhá eliminaci vzniku nechtěného stojatého vlnění uvnitř reprosoustavy.

Dva páry vzadu umístěných masivně pozlacených šroubovacích terminálů zajišťují dokonalý kontakt a flexibilní připojení k zesilovači způsobem bi-wire, který zabraňuje intermodulaci signálů a umožňuje ladění zvuku výběrem různých reproduktorových kabelů, zatímco metoda bi-amp vyrovnává zátěž pomocí dvou zesilovačů a zajišťuje maximální přesnost zvuku při jakémkoli zatížení.

I když jsou na první pohled patrné jen dva reproduktory, ve skutečnosti se jedná o třípásmovou reprosoustavu. Speciálně pro řadu Concentro S byl navržen a vyroben revoluční koaxiální středo-výškový reproduktor. Elac jako jediný na světě dokázal integrovat jedinečný skládaný výškový reproduktor JET doprostřed membrány středotónového měniče, čímž vznikl dokonalý jednobodový zdroj zvuku s širokým kmitočtovým rozsahem – ideál všech konstruktérů. Také basový reproduktor je převzatý od podlahových modelů Concentro S 507/509. Jeho tuhá, a přitom lehká hliníková membrána je uchycena důmyslně tak, aby se mohla pohybovat v mimořádně velkém rozsahu. Díky tomu začíná kmitočtový rozsah již na úctyhodných 30 Hz, což je hodnota, kterou nedosahuje většina podlahových reprosoustav s mnohem větším objemem.

Součástí dodávky jsou tři různě tvarované, magneticky upevněné hliníkové kroužky DCR (Directivity Control Ring) tvořící krátký zvukovod pro středotónovou membránu. To umožňuje okamžitou a rychlou kontrolu nad poměrem přímého a rozptýleného zvuku v poslechové zóně.

Výhradně pro model Concentro S 503 připravuje Elac podlahový stojan LS-300, který dovolí uživatelům umístění reprosoustav do prostoru mimo nábytek. Pro všechny tři barevné varianty bude k dispozici jednotné provedení v překrásném černém klavírním laku a masivními chromovanými hroty v základně.

Reprosoustavu Elac Concentro S 503 lze objednat u autorizovaných prodejců, doporučená koncová cena stereo sady v bílém a černém provedení je 180 000 Kč, luxusní ořechová varianta stojí 200 000 Kč.