Dušičky: Vzpomínky na mrtvé, požáry a kolabující doprava

Hasiči varují před požáry na hřbitovech. Za ně mohou nekvalitní svíčky. 

Konec října a blížící se Památka zesnulých neboli Dušičky zahustily dopravu v okolí hřbitovů. Nejhůř na tom byl během pátečního svátku a o víkendu centrální pardubický hřbitov.

Položit kytice, věnce, zapálit svíčky a zavzpomínat na ty, kdo nám byli blízcí a už nejsou mezi námi, přijely tisíce lidí. Stovky se jich v pátek vypravily na prohlídku krematoria, které pořádalo den otevřených dveří. Návštěvníci se nejvíc zajímali o moderní kremační technologie.

Služby města Pardubic, které provozují centrální pardubický hřbitov a další hřbitovy o celkové rozloze kolem devíti hektarů, se na Památku zesnulých pečlivě připravovaly. „Kromě úklidu prostranství jsme také obnovili vodorovné dopravní značení v prostoru před centrálním hřbitovem," uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková. Více prý pro bezpečnější provoz služby učinit nemohly. „Je to mimořádná situace, ke které dochází jednou do roka. S tím se potýkají v tuto dobu všechny hřbitovy. Doprava před krematoriem je věcí státní a městské policie," okomentovala zmatek před hlavní branou Světlana Pozníková.

Po dobu dušičkového času, v úterý a ve středu, bude mít centrální pardubický hřbitov prodlouženou otvírací dobu, a to od sedmi do dvaceti hodin.

Dušičkové varování vydali hasiči. Stále častěji se setkávají s požáry od nekvalitních svíček v plastovém obalu. Svíčky často vzplanou a od nich se požár rychle rozšíří například na živý plot. „K požáru dojde velmi jednoduše – nekvalitní svíčka v plastovém obalu po dohoření nezhasne, místo toho začne hořet obal. Vznikne velký žár, kvůli kterému praskne lampička, a plameny následně vyšlehnou ven. Plast hoří opravdu mocně. Pokud je hořící lampička blízko živého plotu, poměrně snadno od ní chytne," upřesňuje vznik požáru vyšetřovatel hasičů Václav Dostál. Poškozené od ohně mohou být i hroby, žárem popraskají dekorace. S podobnými příhodami se hasiči na hřbitově dříve nesetkávali. Požárů přibývá právě z důvodu nekvalitního a nevhodně použitého materiálu při výrobě svíček.