Ceny jízdného v MHD se zvýší

Od dubna se v Pardubicích zvýší ceny jízdného v městské hromadné dopravě. Dopravní podnik města Pardubic k úpravě tarifů nutí zvyšující se provozní náklady, ale zejména od ledna platné navýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent. U jednotlivého jízdného stoupne cena maximálně o korunu, mírně se zvýší také u předplatných jízdenek. Až do konce března se předplatné prodává za ceny platné v loňském roce, tedy nezvýšené.

„Cestující s Pardubickou kartou zaplatí za jednu jízdu o 50 haléřů více než dosud, papírové jízdenky budou dražší o korunu. Například lístek pro zónu II, který stojí dosud 16 bude stát 17 korun. Mírně se zvýší i cena předplatných jízdenek,“ řekl náměstek primátorky Martin Bílek.

Jen vlivem navýšení DPH přijde dopravní podnik ročně o čtyři miliony korun, další více než čtyřmilionový výpadek představuje zdražování ceny nafty, jejíž cena stoupla za poslední měsíce o tři koruny na litr. „Dopravní podnik jí ročně spotřebuje více než 1,5 milionu litrů, stoupá i cena elektřiny. Je tedy jasné, že byť dopravní podnik hledá úspory uvnitř firmy, ke zdražení, které by alespoň z části kompenzovalo tento propad, dojít muselo,“ dodal Bílek.

www.pardubice.eu