Bez povolení postavená vila v Pardubicích spěje k legalizaci

Vila podnikatele Miloše Holečka v Pardubicích, která byla postavena bez stavebního povolení, spěje k legalizaci. V květnu zastupitelé schválili změnu využití části pozemku, kde dům stojí, z rekreační zeleně na bydlení předměstské. Legalizace vily by mohla být provedena do konce roku, řekl ČTK vedoucí stavebního odboru magistrátu Jiří Vopršal.

"Máme informace od pana Holečka, že v nejbližší době podají žádost o nové rozhodnutí, kdy v souvislosti se změnou územního plánu požádají o povolení toho objektu," uvedl Vopršal. Podnikatel si nechal zpracovávat dokumentaci pro povolení stavby objektu k bydlení, do kategorie rodinného domu se budova "nevejde".
 
Luxusní dům stojí v sousedství parku Na Špici nedaleko soutoku Labe a Chrudimky. Za nelegální stavbu dostal Holeček pokutu 200.000 korun, Nejvyšší správní soud v minulosti dokonce rozhodl o demolici vily. Zastupitelé však v červnu 2012 odhlasovali, že bude pořízena změna územního plánu, která by ji dovolila zpětně zlegalizovat, a následně stavební úřad na Holečkovu žádost přerušil exekuční řízení, které směřovalo k demolici objektu. Změnu podnikatel zaplatil architektonickému ateliéru, který si město najalo. Podle zákona zůstává exekuční příkaz v platnosti po dobu deseti let, tedy do roku 2022.
 
Kdy Holeček o legalizaci "černé stavby" požádá, není jasné. "Nechci se k tomu vyjadřovat, je dva dny před volbami," řekla ČTK Holečkova právní zástupkyně Sylvie Georgievová.
 
Podle záznamů magistrátu hlasovalo pro změnu územního plánu, která byla podmínkou legalizace vily, po čtyřech zastupitelích z koaliční ČSSD a Sdružení pro Pardubice (SPP) i opozičních ODS a KSČM. Pro byli také tři zástupci koaliční TOP 09 a jeden nezařazený. Proti hlasovali všichni čtyři členové sdružení Pardubáci, které patří k radniční koalici a jeden člen SPP. Ostatní z 39 zastupitelů se hlasování zdrželi, nebyli přítomni nebo nehlasovali.
 
zdroj: ČTK