7 000 těžkých osudů. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Dobří andělé pomáhají i na Pardubicku

Čtyřletá Štěpánka ze Starého Mateřova u Pardubic se potýká s těžkým kombinovaným postižením. Krátce po narození jí byl diagnostikován hydrocefalus, tj. nadměrné hromadění mozkomíšního moku v komorách mozkových. V pouhých 10 dnech musela být operována a byl jí zaveden VP-shunt – hadička, která odvádí nadbytečnou tekutinu do dutiny břišní. Později se u ní rozvinula také epilepsie, oční a sluchová vada a porucha příjmu potravy. Potýká se však s řadou dalších komplikací, které ovlivňují jak mentální, tak motorický vývoj.

Paní Lucie pečuje o dceru téměř 24 hodin denně. Po jejím narození už se nemohla vrátit do svého zaměstnání, a tak si příjem rodiny vzal na starost její manžel Bohuslav. Společně vychovávají ještě sedmiletou Elišku a téměř dvouletého Honzíka. Jeho narození mělo na Štěpánku velmi pozitivní vliv. Stal se pro ni „hnacím motorem“ a ona tak má díky němu další motivaci posouvat se ve vývoji dále. 

Péče o Štěpánku je velmi náročná. Jak popisuje paní Lucie: „Dá se říci, že jediné, co jí pomáhá, jsou intenzivní rehabilitace a každodenní péče. Bohužel nemluví, sama nechodí, neumí se sama najíst, neumí kousat, nestojí a je stále na plenkách.“ Právě díky rehabilitacím se Štěpánka začíná pokoušet o první samostatné krůčky. Náklady spojené s nimi jsou ale samozřejmě vysoké. „Snažíme se dceři zajistit hlavně intenzivní rehabilitační pobyty, které si ale hradíme sami. Docházíme také na logopedii a různé další terapie a pro domácí cvičení potřebujeme nejrůznější rehabilitační pomůcky. Kromě se snažíme našetřit i na občasný výlet, který je pro psychickou pohodu v rodině také důležitý,“ vysvětluje paní Lucie. 

S úhradou nákladů rodině částečně pomáhají Dobří andělé. „Jejich pomoc pro nás znamená klid v rodině. Zbavuje nás stresu a pomáhá nám bojovat s nemocí ve dnech lepších i těch horších. Děkujeme všem, kteří pomáhají nejen naší rodině,“ dodává Lucie, která své dceři založila i webové stránky www.nasestepanka.cz, které se pro ni staly jakousi terapií a zároveň možností, jak pro svou dceru najít další pomoc. V nejbližších měsících Štěpánku čeká další rehabilitační pobyt a rodiče doufají, že ji opět posune o něco dále.

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“