Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

V Pardubickém kraji roste počet zvířat v záchranných stanicích

6. 09 2012 | Záchranná stanice pro zvířata Pasíčka v Boru u Skutče na Chrudimsku musí ošetřovat stále více zraněných nebo opuštěných živočichů. Minulý rok jich přijala přes 800, většinou ptáků a malých savců, zpět do přírody se jich podaří vrátit jen polovinu. "Kapacita stanice pozvolna přestává stačit," řekl ČTK Josef Cach, který ji vede.

Podle něj je za vyšším počtem ošetřených zvířat větší známost stanice, lidé se na ni v případě nálezu živočichů často obracejí. I přes nedávné rozšíření začíná stanice, jedna ze dvou v Pardubickém kraji, pociťovat nedostatek prostoru.

Nejvíce zranění zvířat mají na svědomí auta, u ptáků je časté také popálení elektrickým proudem z rozvodných sítí. Některá mláďata ptáků, pokud nejsou zraněná, stanice rovnou vrací do jejich hnízd. Raritou mezi obyvateli záchranné stanice byla nejmenší sova Evropy kulíšek nejmenší, jehož lidé našli v centru Pardubic. Stanice se stará i o netopýry, veverky, ježky či kuny.
 
Podobné zkušenosti má i Josef Zelený, který vede Záchrannou stanici pro zvířata Zelené Vendolí na Svitavsku. Vloni se postarala asi o 450 zvířat, letos už má tento počet za sebou. Do přírody navrací jen zhruba třetinu svých klientů. "Mnohá zranění ptáků jsou natolik fatální, že u nás musejí dožít," řekl ČTK.
 
Podle něj se úrazy zvířat množí, mnohá jsou zraněna v raném věku. Na ta, která zůstávají ve stanici trvale, se chodí dívat exkurze ze škol i další návštěvníci. Počet chovaných zvířat ale někdy přesahuje únosnou míru, takže pro ně stanice musí hledat místo v dalších podobných zařízeních.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO